Jdi na obsah Jdi na menu
 


Něco málo z historie kapely, jak si to pamatuje kapelník Karel Brtek:

12. 9. 2006

Kapela s neotřelým názvem UNIKÁT začala vznikat někdy v průběhu roku 1991, kdy dva kamarádi hrající spolu v dechovém orchestru "Spojů" dali hlavy dohromady a začali přemýšlet,čím by zaplnili svůj (tehdy) volný čas. Budoucí kapelník Karel Brtek si na popud Jirky Košťála zakoupil na zájezdu dechovky v Bavorsku svoje úplně první klávesy zn.Casio a začal se na ně cvičit. Oba tito trumpetisté tedy měli alternativu v podobě kláves a kytary (u Jiřího), takže zbývalo jen najít další dobré hudebníky. To se nakonec podařilo a tak na podzim zmíněného roku vyystoupila kapela poprvé a to na schůzi elektrárny Chvaletice v Přelouči. Tři přeloučské muzikanty kytaristu, trumpetistu a zpěváka Jiřího Košťála, bubeníka Ivoše Jecha a basistu Davida Novotného doplňovali saxofonista Petr Šedivý a klávesista Karel Brtek. Předchůdcem této skupiny byla parta, která si říkala Slepičanka a v letech 1985 - 89 hrála na svatbách a hospodských zábavách. Skončila nástupem muzikantů na vojnu, její repertoár však posloužil jako základ zatím bezejmennému orchestru. Lidé v Unikátu se časem měnili. Za Jirku Košťála přišel trumpetista a klávesák Míra Skalník, do té doby jednostranný zpěv se rozdělil mezi více zpěváků, také se začalo zpívat vícehlasně. V následujících časech přeloučské muzikanty postupně vystřídali hudebníci převážně kolínští. Ivoška nahradil bubeník Česťa Rychlík, který už občas zaskakoval a za Davida přišel basista Vláďa Zeman, současný kapelník orchestru "Spojů". Tyto změny se udály koncem devadesátých let a nebyly poslední. Posledního zakládajícího člena kapely Petra postupně nahradil nadějný zpěvák a saxofonista Lukáš Hrabák, tato sestava fungovala poměrně dlouho a odehrála desítky víceméně zdařilých akcí. V té době se shodou šťastných okolností vrací do skupiny Jirka Košťál, aby nahradil odcházejícího Mirka a znatelně se rozšiřuje repertoár. S ním se vrátila do kapely kytara, ovšem nastálo mohl hrál jen poměrně krátkou dobu a tak posléze došlo k zatím poslední změně, kdy nastoupil zpěvák, saxofonista, klarinetista a kytarový mág Karel Kaprálek. Jeho přičiněním dostala kapela poměrně solidní bigbítový zvuk. Nyní se Unikát prezentuje soudobou rockovou a popovou muzikou českých i zahraničních autorů, samozřejmě se nezapomíná na staré dobré fláky a dechovku. Pozadu nezůstává ani postupné rozšiřování a vylepšování aparatury (pořád je kam strkat prachy..). V současné době má kapela Unikát dosti rozsáhlý rajón, působí na tradičních venkovských sálech a parketech a také na pódiích městských kulturních domů, např. v Kolíně, Kutné Hoře či Poděbradech, občas si vyrazí zahrát i do hlavního města.

Od plesové sezony 2009 se kapela pro účely větších společenských akcí rozšířila o studentku státní konzervatoře, půvabnou trumpetistku Moniku Špinkovou a pozounistu, hráče na koryto a gymnaziálního "slackera" Vojtu Kaprálka.

V dubnu 2010 přichází na post zpěvačky talentovaná studentka gymnázia v Poděbradech Tereza Klingerová.

Na konci roku 2016 odchází po sedmi letech Vojta Kaprálek na plný úvazek vařit pivo do Horní Malé Úpy. Pozounu se ujímá student Gymnázia Kolín a nejmladší člen Kolínského BigBandu Michal Valášek.  

Stále zaměstnaného Lukáše Hrabáka pravidelně alternuje od roku 2017 zpívající saxofonista Kuba Veselý.

Nastávající maminku Terezu Klingrovou (Beníškovou) střídá od léta 2018 Karolína Formánková

(doplnil Karel - doktor)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Svatba

(Zelí, 18. 7. 2010 22:43)

Zdar borci,dík zaskvělou svatbu,bylo to super P.S. Jirka bude mít ty utopence,jestli přijede na posvícení zdar Zelí.