Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čestmír ví o povodních své - píše Kolínský deník

27. 8. 2007
Čestmír Rychlík na pracovišti.
Čestmír Rychlík na pracovišti.
 
Foto: DENÍK/Michal Bílek
 

Příběhy vody: Hasič se zranil při povodni

17.8.2007 5:27
 
KOLÍN - Přinášíme pátý díl, v němž se opět vracíme k ničivým povodním ze srpna 2002.
  

Čestmír Rychlík ví o povodních své. Pomáhal už při těch v roce 1997 na Moravě v Opavě, kde tehdy zachraňovali přímo lidi. „Voda stoupala strašně rychle, lidi nestačili včas odejít. Evakuovali jsme je na člunech,“ vzpomíná profesionální hasič. „Rok nebo dva na to jsme byli v Kounicích v Orlických horách, kde v létě přívalová vlna zatopila řadu domů. S naším speciálním mobilním čerpadlem jsme mohli fungovat nezávisle na ničem,“ vysvětluje.

Smůla Štěchovic

Říká se do třetice všeho dobrého… Tak vyrážel Čestmír Rychlík v roce 2002 do Štěchovic na „své třetí povodně“. Tentokrát jako velitel zásahu a s odlišným úkolem. „Operovali jsme na místě zatopené autoopravny, odkud unikly oleje. Měli jsme pracovat v místech ponorných stěn, hlídat nosníky. Když jsme přebírali místo a dělali průzkum, nešťastně jsem šlápnul na poklop kanálu. Ten se pode mnou propadl a já si propíchnul stehenní sval o hranu železného poklopu, podomácku vyrobeného,“ vypráví o smůle.

V tu chvíli se začalo řešit, jak se dostat do nemocnice. Na Kolín odjíždělo osobní auto, které Čestmíra Rychlíka odvezlo na chirurgii kolínské nemocnice. „Tady mi ránu vyčistili a sešili a já musel bohužel zůstat na pracovní neschopnosti. Byla to šílená smůla,“ ještě dnes lituje.

Dostali zabrat

„Myslel jsem na kluky, nic jiného jsem dělat nemohl. Byli tam měsíc a dostali zabrat. Představte si, že pracujete dva až tři dny v bahně, bez rodin, sdílíte problémy lidí postižených povodní. Potom den volna doma a nanovo. To psychiku člověka pořádně otestuje,“ podotýká Rychlík.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Jen tak dál.

(Soptík, 29. 8. 2007 11:33)

Velitel hasíčů se klepe před Čestmírovou pracovní genialitou.Je prostě jednička ve svém oboru !!